SELÜLİTE KARŞI EGZERSİZLE SAVAŞ ! – H2O Fitness Club

SELÜLİTE KARŞI EGZERSİZLE SAVAŞ !

Kadınların, özellikle kalça, basen ve bacak bölgelerinde oluşan halk arasında portakal kabuğu görünümü olarak adlandırılan selülitten sen de müzdarip misin?

Selülit, girintili çıkıntılı şekilde yağ birikmesinden meydana geliyor. Selülit, derimizdeki dermis tabakasının içindeki yağ dokusunda oluşuyor. Bu dermis tabakasının içinde, kan damarları, lenfatik sinirler, sinirler, kıl folikülleri ve bezler bulunuyor. Dermis ve yağ dokusu arasındaki bağ dokusu düzensiz ve aralıksız ise selülit görünümü meydana geliyor. Bu bağ dokunun gevşemesi ve yağ hücre kümelerinin bağ dokusu üzerinde esnemesiyle oluşuyor.

Çoğumuz selülitin fazla kilolardan kaynaklandığını düşünür. Ancak; selülit obeziteden kaynaklanmıyor. Obez erkeklerde de nadir olarak görülebiliyor. Zayıf olsa da olmasa da kadınların çoğunda görülüyor. Bu durum kas oranı düşüklüğü ve yağ oranı yüksekliği ile de ilişkili.

Selülit kadınlarda ilk olarak ergenlik döneminde östrojen hormonunun artması ve yağ depolarının büyümesi ile ortaya çıkıyor.

Selülit tedavisinde hem bağ dokusu hem de yağ hücreleri ele alınmalı. Bunun için bazı kremler ve bitkisel tedavilerin küçük değişiklikler sağladığı araştırmalarca desteklenmiştir. Fakat en tehlikesiz ve etkili yöntem yine egzersiz yapman olacaktır. Egzersizle kaslarını güçlendirip kas yoğunluğunu artırabilir ve selülitli bölgendeki rahatsız edici görünümün azaldığını görebilirsin. Kardiyo, direnç ve esneklik egzersizlerini kombine olarak kullanarak kaslarındaki sıkılığı arttırıp, yağ depolarını azaltırsan selülit görünümü de azalacaktır. Aynı zamanda yeterli su içtiğinden emin olmalısın çünkü yağlar suyla beraber vücudundan atılacak ve ödem birikmesi engellenecek. Bu sebeple dengeli bir diyetle beraber egzersizi hayatından eksik etmemelisin. Egzersize ne kadar erken başlarsan o kadar yol alırsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir