Dışarıda Sağlıklı Beslenme Tüyoları – H2O Fitness Club

Dışarıda Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Dengeyi kur.

Plan yap. Eğer öğlen yemeğinde fazla kaçırdıysan akşam yemeğinde hafif ye veya ne zaman restorana gideceğin belli değilse, diğer öğünlerde hafif beslen.

Menüde yazanların ne ifade ettiğini ve pişirme yöntemlerini bilmek seçiminde sana kolaylık sağlayacaktır. Özellikle çölyak, laktoz intoleransı, diyabet, böbrek hastalıkları, besin alerjisi v.b. özel beslenme durumların varsa bu çok önem taşıyor. Diyetisyenle çalışmak bu noktada önemli çünkü; sana beslenme bilinci katacak, besin seçimlerini doğru ve dengeli yapacaksın.

Nerede yemek yesek ?

Arkadaşlarınla dışarı çıkarken kaçınılmaz soru nereye gitsek, ne yesek sorusu değil mi ?

Yiyecek seçeneklerini değerlendir. Sağlıklı ve diyetine uygun besinlere nerelerde ulaşabilirsin ? Menü çeşitliliği fazla olan yerleri seçebilirsin. Online menülerden kontrol edebilirsin. Bazı restoranlar besinin kalorisinden içindekilere kadar menüyü detaylandırıyor. Buradan neyi ne kadar yiyeceğini planlayabilirsin.

Sipariş verirken;

Seçiminin dengeli bir öğün olmasına özen göster. Tabağında az yağlı protein kaynağı, sebze, yeşillik ve kompleks karbonhidrat olsun. Salata seçiyorsan yağ ve hazır salata sosları ekleme ve salatanın üzerine sos dökülmemiş şekilde gelmesini talep et.

Eğer sandaviç benzeri bir ürün yiyorsan; daha masum seçenekler olan ketçap veya hardal kullanabilirsin.

Değiştir.

Eğer tabakta kızartma patates v.b. bir ürün varsa siparişini verirken bunun yerine sebze veya salata gibi faydalı bir alternatif iste.

Porsiyon kontrolü yap.

Restorantlarda sipariş ettiğin 1 porsiyonluk tabaklar, 2-3 kişinin tüketmesi gereken miktarlara kadar çıkıyor. Tüm yemeği bitirme; arkadaşınla paylaş veya kalanları eve götür. Ana öğün tüketmek yerine başlangıç menülerinden de çorba gibi seçeneklerden seçebilirsin.

Yemek yediğin sırada;

Yemek yedikten sonra mideden beyne tokluk sinyallerinin iletilmesi 20 dk sürer. Yavaş yavaş, iyice çiğneyerek ye. Ara sıra yemek yemeye ara ver. Doyduğunu hissettiğin an yemeği bırak.

Daha fazla beslenme ile ilgili tüyolar ve dengeli bir diyet planı için H2O Fitness Club Şişli spor salonunda seni bekliyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir