DETOKS 1 – H2O Fitness Club

DETOKS 1

Detoks” kelimesini son yıllarda çok sık duyuyoruz. Ticari anlamda da pazarda büyük bir paya sahip. Detoks çayları, çorbaları, içecekleri, ilaçları, barlar .. Peki detoks nedir, toksinlerden besinlerle arınmak mümkün mü, biyolojik mekanizmamızı nasıl etkiler, bilimsel çalışmalar nedir düşündün mü?

Vücudun Kendi Detoks Mekanizması

Detoksifikasyon diyetle alınan önemli besinleri gece gündüz işleyen mekanizmadır. Bu mekanizmada karaciğer başı çeker. Vücuttan atılması gereken toksinleri ve atık maddeleri uygun hale dönüştürürek vücudu arındıran doğal mekanizmadır. 2 kategoride atım yapılır:

  1. Devamlı metabolizma sonucu oluşan moleküller ( ENDOTOKSİNLER )
  2. Beslenmeyle, solunumla ve cilt ile; çevresel etmenler sonucu vücuda bulaşan moleküller ( EKZOTOKSİNLER )

Endotoksinler; laktik asit, üre, barsaktaki faydalı mikropların artık ürünlerini de içerir.

Ekzotoksinler ise; çevreden gelen toksinleri ve kirleticileri, pestisitleri, deniz canlılarındaki civa, egzos dumanındaki kurşun gibi ağır metalleri, sigarada bulunan kimyasalları, kozmetiklerdeki parabeni içerir.

Detoksifikasyon mekanizmasıyla aynı zamanda ilaçlar da metabolize edilir. Toksinler insan sağlığını tehdit eder, bu sebeple vücut kendi savunma sistemini oluşturmuştur. Toksinlerin zararsız moleküllere çevrilip idrar, ter, dışkı ve solunumla atımını sağlar.

Her bireyin vücudunun detoks yeteneği farklıdır. Bunu çevresel faktörler, diyet, hayat tarzı, sağlık durumu, genetik faktörler etkiler. Bu sebeple bazı bireyler ekstra desteğe ihtiyaç duyar. Eğer maruz kaldığı toksin, kişinin toksin atabilme kapasitesini aşıyorsa, bu zararlı moleküller vücudunun yağ hücrelerinde, yumuşak dokuda veya kemik dokuda birikerek sağlığı kötü bir şekilde etkileyebilir.

Bu da vücudun detoksifikasyonuna destek sağlayacak yöntemlerin oluşmasıyla mantıklı bir düşünce.

Çoğu detoks programı işlenmiş gıdaların ve çoğu kişinin tolere etmekte güçlük çektiği süt, glüten, yumurta, yer fıstığı ve kırmızı et gibi besinleri diyetten tamamen çıkartıp; organik yetiştirilmiş sebzeler, meyveler, glütensiz tahıllar, kuruyemişler, tohumlar, yağsız protein önerir. Bazı programlar ise aç kalarak yapılan diyetleri önerir. Bu tarz diyetler vücudun detoksifikasyon mekanizmasını desteklemek yerine baskılar. Bu sebeple özellikle birden çok hastalığı olan, birden çok ilaç kullanan ve emziren kadınlar bu durumdan olumsuz etkilenmekte. Bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta Beslenme ve Diyetetik diploması olan sizleri diyetisyenlerle çalışmak. Diyetisyeniniz sizin sağlık durumunuza, amaçlarınıza göre beslenme programının güvenilirliği ve etkinliği hakkında değerlendirme yapacak olan kişidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir