BİGOREKSİYA ( Kas dismorfisi ) – H2O Fitness Club

BİGOREKSİYA ( Kas dismorfisi )

Bugün konumuz belki daha önce duymadığın ama bence teşhisi koyduğun Bigoreksiya. Sporcu olmamasına rağmen spor salonlarında veya çevrende anormal şekilde kas geliştirmiş insanlarla karşılaşıyorsundur. Bu kişiler sıklıkla vücutlarındaki kas miktarının ve görünüşünün yeterli olmadığını; daha fazla gelişmesi gerektiğini iddia ederler. Vücutları sağlıklı ve yeterli görünümün dışında olmasına rağmen onlara aynada yetersiz görünür. Bigoreksiya, en başta erkek vücut geliştirme sporcularında görülen psikolojik bir problem. Spor salonunda saatler harcarlar, dengesiz diyetler uygularlar, bilinçsiz suplament ve ilaçlar kullanırlar ve bu iş uğruna büyük miktarda paralar harcarlar.

Biraz da literatürden katkı sağlarsak; 2015 yılında, İspanya’da  yapılan bir çalışmada, çeşitli fitness salonlarındaki kas kütlesini arttırma amaçlı egzersiz yapan, yaşları 18- 45 aralığında olan, 141 erkeğin diyetleri incelenmiş. Bigoreksiya olup olmadığı ölçülmüş. 141 erkek içerisinden 45’inde bigoreksiya saptanmış, 96’sında ise saptanmamış. Protein tüketimi bigoreksiya görülmeyen grupta 1.5 g/kg/gün, bigoreksiya görülen grupta ise 2 g/kg/gün ‘ den daha fazla bulunmuş.  Bu miktar daha önceki yazımda https://www.h2ofitnessclub.com/fazla-degil-yeterli-protein-tuket/ da paylaştığım gibi protein tüketimi bigoreksiya bulunan adaylarda olması gereken miktarın kat be kat üzerinde. Aynı zamanda tükettikleri kolesterol miktarı aşırı fazla bulunmuş ve diyet lifi miktarı ise gereksinimden çok daha az bulunmuş.

Anlaşılan o ki bigoreksiya, kadınlarda görülen yeme bozukluğu olan “anoreksiya” ile benzer bir durum. Anoreksiya da bigoreksiyanın tersi olarak kadınlarda kendini kilolu görme ve zayıflamak için aç kalma, aşırı egzersizle yağ yakmaya çalışma şeklinde seyreden psikolojik bir anormallik. Bu iki durum da vücut fonksiyonlarını olumsuz olarak etkilemekte.

Önemli olan sağlıklı bir vücut bileşimine sahip olman. Egzersizi dengeli bir diyetle vücuduna zarar vermek için değil fayda sağlamak için kullanmalısın. Yaşam boyu düzenli olarak yapabileceğin egzersizleri seçmelisin. Gel H2O Fitness Club’ta egzersizini ve diyetini sana göre planlayalım. Bu sana yaşam boyu sağlık ve fit bir görünüm sağlayacaktır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir